Rabu, 27 April 2016

Wprawdzie głazy ogrodzenie te są z różnych czasów oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak iż nieraz mało wprawnym ślepiem trudno je odróżnić.

Wprawdzie kamienie ogrodzenia te pochodzą z różnych czasów oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak iż nieraz mało biegłym ślepiem z trudem je rozróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym maściom, łatwej obróbce a także względnie niskiej cenie. Występują w wielu obszarach Polski – piaskowiec najłatwiej odszukać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach oraz Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i również w Górach Świętokrzyskich. Ten towar ogrodzeniowy wydobywa się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym rozkrusza lub od razu obrabia, składa na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką i posyła do miejsca budowy ogrodzenie plastikowe na ogrodzenie i bramkę ze sztachet. Stosowany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak scementowany lepiszczem piasek, jakiego ziarna nie przewyższają 2mm wielkości. Gdy spoiwem jest np. krzemionka, tytułujemy go krzemionkowym (kwarcyt), podczas gdy związki wapnia -wapiennym. Nie licząc podwaliny zlepiających występują tam również inne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim przekształca się barwa kamieni na ogrodzenie PCV na plot i furtkę sztachetowa, przybierają one wówczas różne atramenty czerwieni, brązu i zieleni. W przyrodzie złożone są w warstwy o przeróżnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak wielkich złóż wycina się największe bloki, wykorzystywane dalej np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane głazy można również ciąć na sześciany o regularnych konturach, stosowane potem w budownictwie (także na ogrodzenia). Można także je dzielić przy pomocy specjalistycznych klinów i dłut na cienkie, nierównych konturów odłamki. Służą do układania powierzchni ścieżek oraz konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne sztachetki z PCV wykorzystuje się także wapienie - skały osadowe, powstałe z uzbieranych na dnie mórz oraz jezior resztek organizmów żywych, głównie skorup małż a także ślimaków.

Zazwyczaj są bardziej miękkie niż piaskowce, a za sprawą tego łatwiejsze w obróbce, lecz także mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z archaicznych epok geologicznych są twardsze, można je nawet polerować zalecane na balustrady plastykowe na plot i bramę ze sztachet. Nadają się jednakże po największej części do wykorzystywania wewnątrz, dlatego że poddawane działaniu warunków atmosferycznych prędko matowieją. Wapienie wolno wykorzystać do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki i dojazdy, do aranżacji skwerów skalnych. Na Lubelszczyźnie korzysta się z nich też do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najakuratniej przeznaczają się piaskowce krzemionkowe, albowiem są odporniejsze na szlifowanie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od kształtu ogrodu a także naszych zamiłowań kształt kamiennych płyt może być wieloraki – od łamanych, niesymetrycznych, aż po pionowo skróconych prostokątów bądź kwadratów. Murki i sztachetki Winylowe na ogrodzenie i furtę ze sztachetek buduje się z głazów przeróżnego konturu, złożonych na kamiennym ewentualnie betonowym fundamencie. O ile ogrodzenie powstaje z kafli o niesymetrycznych obrysach, trzeba je trafnie łączyć tzn. tak, iżby postać każdego kolejnego scalał się z poprzednim. Ażeby takie ogrodzenie było stabilne jego grubość winna wynosić 50-70 cm. Większe wyrwy w środku wolno dopełniać zaprawą cementową a także gruzem. Ogrodzenie PCV z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się podobnie jak z cegły bądź pustaków. Piaskowce i wapienie możemy wykorzystać również do budowy schodów, kominków ogrodowych i innych elementów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce stosowane do budowy ogrodzenia należą do kamieni mało wytrzymałych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca oraz ujemnych temperatur ekspresowo niszczeją oraz nabierają ciemnego koloru. Łatwo przerastają też mchem i wodorostami. Można to powstrzymać pokrywając pokrywę ogrodzenia bądź rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie próbujmy zdrapywać brud z powierzchni ogrodzenia szorstkimi urządzeniami np. drucianą szczotką, dlatego że na kamieniu mogą pozostać ostre rysy. Wyspecjalizowane fabryki porządkują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości mechanicznego czyszczenia ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeżeli jednak reflektujemy, by kamienie na ogrodzeniu migiem wyglądały na stare, nie możemy ich niczym ochraniać ani czyścić.

Tidak ada komentar:

Posting Komentar